Great Competition at Leevale 2016 Juvenile T&F

Conditions were ideal for Day 1 of Leevale 2016 T&F, the sun shone for the most part and the winds breeze was light. The competition was extremely high with clubs & athletes travelling from far and wide, seeking a good competition in advance of the upcoming club and schools championships.

Athlete of the meet wen to James Sage of Nenagh Olympic. James won both the BU13 sprint and hurdle races and followed this up with a bronze in the long jump.

 

 

A huge thanks to the clubs that travelled and brought buses from far and wide to attend our meet, and to all who helped officiate on the day.

Results from today’s Leevale 2016 Juvenile T&F

GU8 60m
Pos Name Club Time
1 Aine Frawley St. Mary’s
2 Noelle Mulcahy BIAC
3 Aisling O’Sullivan Dooneen
BU8 60m
Pos Name Club Time
1 Oisin Kennedy Individual
2 Daniel Cussen Old Abbey
3 Tomas Kiely North Cork
GU9 60m
Pos Name Club Time
1 Meave Purtill Dooneen
2 Laura Leahy KCH
3 Grace Hughes BIAC
BU9 60m
Pos Name Club Time
1 Ade Solake St. Michael’s
2 Darragh Long Leevale
3 Ollie Buckley Riverstick-Kinsale
GU10 60m
Pos Name Club Time
1 Naomi Ikpotalan St. Michael’s
2 Patience Chinda St. Michael’s
3 Lucy O’Connor Tralee Harriers
BU10 60m
Pos Name Club Time
1 Max Bailey Skibbereen
2 Donagh O’Sullivan Iveragh
3 Sam Doran Ballymore-Cobh
GU11 60m
Pos Name Club Time
1 Hannah Falvey Belgooly
2 Angel Alfred Dooneen
3 Leagh Moloney Dooneen
BU11 60m
Pos Name Club Time
1 Denis Matthews Dooneen
2 Jayden Carmody Dooneen
3 John Cashman Leevale
GU12 60m
Pos Name Club Time
1 Kate Farley Riverstick-Kinsale 8.77
2 Victoria Amiadamen Dooneen 8.81
3 Jane Akinrinlade Tralee Harriers 8.89
BU12 60m
Pos Name Club Time
1 John Ikpotokin St. Michael’s 8.27
2 Seán Carmody Belgooly 8.67
3 Kyle Ettoh Individual 8.67
GU13 80m
Pos Name Club Time
1 Katie Tayler Thomastown 10.96
2 Laura Frawley St. Mary’s 11.02
3 Kaitlin Hennessey Leevale 11.09
Wind +1.2
BU13 80m
Pos Name Club Time
1 James Sage Nenagh Olympic 11.18
2 Sean O’Flynn Individual 11.35
3 Jack O’Neill Skibbereen 11.63
Wind +0.2
GU14 80m Wind +1.8
Pos Name Club Time
1 Mollie McCarthy Liscarroll 10.50
2 Sally Dickson Dooneen 10.73
3 Caoimhe Power Carrick-On-Suir 10.74
BU14 80m Wind +0.1
Pos Name Club Time
1 Conor Commane Tralee Harriers 10.30
2 Hugh Collins Leevale 10.57
3 David Joseph Midleton 10.84
GU15 100m Wind +0.9
Pos Name Club Time
1 Nicki Stevankova Dooneen 12.66
2 Niamh Foley St. Mary’s 13.06
3 April Kealing Menapians 13.10
BU15 100m
Pos Name Club Time
1 Robert Twomey Leevale 12.11
2 Cillian Griffin Tralee Harriers 12.31
3 Basit Oyebanji Tralee Harriers 12.45
GU16 100m Wind +1.3
Pos Name Club Time
1 Niamh Moriarty Dooneen 12.36
2 Yonisse Romano Dooneen 12.94
3 Roseanne Fitzgerald Carrick-on-Suir 13.01
BU16 100m
Pos Name Club Time
1 Conor Morey Leevale 11.61
2 Mark Jones Ballymore-Cobh 12.03
3 Emmanuel Almu Midleton 13.11
GU10 300m
Pos Name Club Time
1 Naomi Ikpotokin St. Michael’s
2 Lucy O’ Connor Tralee Harriers
3 Rosemary Alamu Midleton
BU10 300m
Pos Name Club Time
1 Max Bailey Skibbereen
2 John Doyle Fanahan McSweeny
3 Ollie Buckley Riverstick-Kinsale
GU11 300M
Pos Name Club Time
1 Kobe Foley St. Mary’s
2 Fatima Amusa Leevale
3 Clare Crowley Leevale
3 Amy McCarthy Bandon
BU11 300m
Pos Name Club Time
1 DJ Coffey Leevale
2 Patrick Walsh Midleton
3 Sam Bailey Doheny
GU12 600m
Pos Name Club Time
1 Nicole Buckley Riverstick-Kinsale
2 Áine Power Leevale
3 Avril Mellerick Youghal
BU12 600m
Pos Name Club Time
1 Padraic Spillane SLOT
2 Dara Kennedy Newport
3 Dara Enright Doooneen
GU13 600m
Pos Name Club Time
1 Fiona Dillon Thomastown
2 Saoirse Allen St. Senan’s
3 Eleanor Godden KCH
BU13 600m
Pos Name Club Time
1 Diarmaid Healy Midleton
2 Tommy Fennell West Waterford
3 Kelvin O’Carroll Dooneen
GU14 800m
Pos Name Club Time
1 Aimee Hayden Newport 2:21.53
2 Katie Scott Leevale 2:39.68
3 Helena Vahi Midleton 2:40.27
BU14 800m
Pos Name Club Time
1 Jack O’Leary Gneeveguilla 2:32.98
2 John O’Flynn North Cork 2:37.76
3 Darragh Byrd Leevale 2:42.52
GU15 800m
Pos Name Club Time
1 Corrine Kenny SLOT 2:23.90
2 Gráinne Egan North Cork 2:29.50
3 Lucy O’Keeffe Youghal 2:30.11
BU15 800m
Pos Name Club Time
1 Aaron Brown United Striders 2:11.30
2 Tommy Connolly Leevale 2:14.26
3 Rory Prendeville Emerald 2:14.71
GU16 800m
Pos Name Club Time
1 Caragh Maher St. Abban’s 2:26.02
2 Grace Fitzgerald Dooneen 2:31.86
3 Zoe Kiely Ferrybank 2:33.11
BU16 800m
Pos Name Club Time
1 Ben Jones Greystones 2:04.14
2 Ben Deasy Ennis Track 2:05.02
3 Jack O’Shea Midleton 2:07.54
GU12 60mH
Pos Name Club Time
1 Victoria Amiadamen Dooneen 10.75
2 Katie O’Regan Riverstick-Kinsale 11.05
3 Jessica Lyne Leevale 11.50
BU12 60mH
Pos Name Club Time
1 George Alamo Midleton 11.30
2 Seán Carmody Belgooly 11.30
3 Evan Hallinan Craughwell 11.60
GU13 60mH
Pos Name Club Time
1 Laura Frawley St. Mary’s 10.10
2 Rachel Leahy KCH 10.65
3 Ella Scott Leevale 11.00
BU13 60mH
Pos Name Club Time
1 James Sage Nenagh Olympic 10.30
2 Alex Ademola Leevale 10.50
3 Jack Worrall Ballymore-Cobh 11.20
GU14 75mH
Pos Name Club Time
1 Hollie McCarthy Liscarroll 11.65
2 Oyinkan Adedeji Dooneen 12.25
3 Susan Nestor St. Mary’s 12.65
BU14 75mH
Pos Name Club Time
1 Hugh Collins Leevale 12.25
2 Ciarán O’Sullivan St. Mary’s 12.75
3 Jack Greaney Gneeveguilla 13.38
GU15 80mH
Pos Name Club Time
1 Niamh Foley St. Mary’s 13.55
2 Maeve Hayes St. Paul’s 15.10
3 Holly Meredith St. Mary’s 15.90
BU15 80mH
Pos Name Club Time
1 Shane Ahern Leevale 12.24
2 Canice Whearty Oughaval 15.32
3 Cillian Griffin Tralee Harriers 16.61
GU16 80mH
Pos Name Club Time
1 Susie Uniacke-Lowe Leevale 13.55
2 Catriona Collins Leevale 15.05
BU16 100mH
Pos Name Club Time
1 Seán Carolan Nenagh Olympic 15.65
2 John Forde Midleton 15.95
3 Daniel Kavanagh Leevale 24.01
GU9 Turbo Javelin
Pos Name Club Distance
1 Clodagh Barry Bandon 9.55
2 Laura Leahy KCH 7.01
3 Ella Lawlee Liscarroll 6.60
BU9 Turbo Javelin
Pos Name Club Distance
1 Oscar Naughton Leevale 17.53
2 Alex O’Keeffe Finisk Valley 13.46
3 Charlie Hanover Millstreet 10.86
GU10 Turbo Javelin
Pos Name Club Distance
1 Stephanie Reid An Riocht 17.74
2 Abbey Moynihan Liscarroll 15.92
3 Aoife Callan Bandon 10.21
BU10 Turbo Javelin
Pos Name Club Distance
1 Owen Barrett Togher 13.48
2 Max Bailey Skibbereen 11.03
3 Alex Traynor Togher 9.93
GU15 Shot
Pos Name Club Distance
1 Ciara Sheehy Liscarroll 12.69
2 Blessing Almu Midleton 9.45
3 Susan Nestor St. Mary’s 8.11
BU15 Shot
Pos Name Club Distance
1 Seán O’Riordan Midleton 10.84
2 Cillian Griffin Tralee Harriers 10.01
3 Basit Oyebanji Tralee Harriers 9.85
GU11 Long Jump
Pos Name Club Distance
1 Leagh Moloney Dooneen 3.85
2 Hannah Falvey Belgooly 3.73
3 Ellen Hosey Dooneen 3.55
3 Yanna Leahy Dooneen 3.55
BU11 Long Jump
Pos Name Club Distance
1 Sam Bailey Doheny 3.75
2 Corey Scannell Finisk Valley 3.50
3 Patrick Walsh Midleton 3.48
GU13 Long Jump
Pos Name Club Distance
1 Kaitlin Hennessy Leevale 4.39
2 Laura Frawley St. Mary’s 4.30
Riverstick-Kinsale 4.07
BU13 Long Jump
Pos Name Club Distance
1 Evan Hallinan Craughwell 4.27
2 Evan O’Toole St. Joseph’s 4.20
3 James Sage Nenagh Olympic 4.18
3 Seán Kavanagh Midleton 4.18
GU15 Long Jump
Pos Name Club Distance
1 Leah Farley Riverstick-Kinsale 5.01
2 Maeve Hayes St. Paul’s 4.79
3 Holly McCarthy Liscarroll 4.65
BU15 Long Jump
Pos Name Club Distance
1 Cillian Griffin Tralee Harriers 4.80
2 Basit Oyebanji Tralee Harriers 4.79
3 Hugh Collins Leevale 4.66
GU12 High Jump
Pos Name Club Height
1 Jessica Lyne Leevale 1.30
2 Jane Akrindale Tralee Harriers 1.25
3 Victoria Amiadamen Dooneen 1.25
BU12 High Jump
Pos Name Club Height
1 Evan Hallinan Craughwell 1.40
2 George Alamu Midleton 1.20
3 Seán Carmody Belgooly 1.20
GU14 High Jump
Pos Name Club Height
1 Ava Coyle Riverstick-Kinsale 1.40
2 Laura Frawley St. Mary’s 1.40
3 Aoife O’Sullivan Liscarroll 1.35
3 Susan Nestor St. Mary’s 1.35
BU14 High Jump
Pos Name Club Height
1 Ciarán O’Sullivan St. Mary’s 1.45
2 Seán Kavanagh Midleton 1.40
3 Seán Condon Leevale 1.25
GU16 High Jump
Pos Name Club Height
1 Holly Meredith St. Mary’s 1.55
2 Meave Hayes St. Paul’s 1.50
3 Niamh Foley St. Mary’s 1.10
BU16 High Jump
Pos Name Club Height
1 John Forde Leevale 1.70
2 Seán Carolan Nenagh Olympic 1.60
GU10 Relay
Pos Club Time
1 St. Michael’s\Midleton
2 Dooneen A
3 Dooneen B
BU10 Relay
Pos Club Time
1 Leevale
2
3
GU12 Relay
Pos Club Time
1 Dooneen A 58.32
2 Dooneen B 60.38
3 Bandon 61.13
BU12 Relay
Pos Club Time
1 Leevale
2 Dooneen
3 Midleton
GU14 Relay
Pos Club Time
1 Dooneen 55.38
2 Riverstick-Kinsale 55.81
3 Thomastown 55.95
BU14 Relay
Pos Club Time
1 Midleton
2 Leevale
3 Skibbereen\Bandon
GU16 Relay
Pos Club Time
1 Dooneen A
2 Dooneen B
3 Carrick-on-Suir
BU16 Relay
Pos Club Time
1 Leevale A
2 Nenagh
3 Leevale B

14 Comments

  • Hi – The result for the U11Girls Long jump is wrong. The result for Hannah Falvey should be 3.83 not 3.73 for Juveniles Open Sports April 17th. Thanks Kiann Falvey

  • Great day on Sunday
    But 1 Correction needs to be fixed In the Girls U11 Jump Long,Hannah Falvey jumped 3,83 not 3,73,Thanks

  • Great Day,but 2 corrections needed.

    Hollie McCarthy,Liscarroll, down as Mollie McCarthy in Hurdles.
    She won U14 Hurdles ,U14sprint,& 3rd in U15 Long Jump.
    Therefore Hollie McCarthy should be Athlete of the day considering that her Long Jump 3rd was up an age

  • Thank you for a great days athletics, we truly enjoy our trip from the kingdom and are looking forward to returning again next year. Tralee Harriers PRO

  • Just a few corrections: Evan Hallihan (u12) jumped an incredible 1.40m in the boys High Jump, not 1.30m as stated on results above. He also won gold in the U13 long jump, an age group up. Surname in long jump results should be changed from Callinan to Hallinan. Bronze also in U12 hurdles. Great results, well done Evan. (Denis Murphy, High Jump Coach, Leevale).